Ufuk ASLAN
Kurum Müdürü
RESMİ KURUMLAR

T.C.

FETHİYE

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI

Medya İletişim Bürosu

Basın Açıklaması

Sosyal medyada 10 adet başıboş sokak köpeğinin Dalaman Açık Ceza İnfaz Kurumu hayvancılık bölgesinden, kurumda görevli veteriner hekim tarafından sakinleştirici verilmek suretiyle hayvan barınağı civarına bırakılmasına ilişkin yazı ve görüntüler paylaşılmıştır.

Yapılan araştırmada bahse konu köpeklerin Belediyeye ait hayvan barınağından Dalaman Açık Ceza İnfaz Kurumu hayvancılık bölgesine bırakıldığı, bırakılan köpeklerin içinde saldırgan olanlarının bulunduğu, nitekim köpeklerden bazılarının daha önce 09/02/2018 tarihinde 2 hükümlüye, 03/12/2018 tarihinde ise 1 hükümlüye saldırarak ısırdıkları ve yaralanmalarına sebebiyet verdikleri, köpeklerin karantina sürecinin de kurumumuz veteriner hekimimizin gözetiminde tamamlandığı, ayrıca köpeklerin Cezaevi hayvancılık bölgesindeki sığır, koyun ve salma tavukların sağlığını tehdit ettikleri belirlenmiştir.

20/12/2018 tarihinde ise yine bahse konu köpekler salma yumurta tavukçuluğu yapılan bölgede 30 adet yumurta tavuğuna saldırarak tavukları öldürmüşlerdir. Bunun üzerine köpekler, kurumda görevli veteriner hekimce biraraya toplanmış ve sakinleştirici sedatif ilaç verildikten sonra hayvan barınağı yakınlarında bir bölgeye bırakılmıştır.

Ayrıca çevrede bakılamayan at vb. hayvanların bakımı çoğu kez Ceza İnfaz Kurumumuz tarafından yapılmaktadır. Bunun yanında evcil hayvan besleyenlerin talep etmeleri halinde kurum restoranından yemek artıkları paketlenerek verilmektedir.

Köpeklerin sağlığına ilişkin herhangi bir olumsuzluk bulunmadığı, 21/12/2018 tarihi itibariyle bağımsız veteriner tarafından tespit edilmiş olmakla birlikte olaya ilişkin Ortaca Cumhuriyet Başsavcılığınca adli ve idari soruşturma başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 21/12/2018

Kurtca EKER

Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı

 

SİTEMİZİ
 
T.C.Dalaman Açık Ceza İnfaz Kurumu Resmi Web Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. →DACİK Bilgi İşlem←